Menu

Athletics

2020 Varsity Lacrosse

Our lacrosse program provides our varsity-level athletes with interscholastic competition at the very highest level allowing experienced players to continue on their path elevating their play, while providing our JV team with an introduction to the skills and strategies needed to develop as a player. Our program explores the sport across generations to deepen our players’ understanding of the sport’s growth and popularity among girls.

Our League Affiliations:

Walker’s lacrosse team competes in the Class “C” Western New England Prep School League (NEPSAC). Walker’s won the Class “C” title in 2005, 2008, and 2009 and placed second in 2007. Walker’s lacrosse also competes in the prestigious Founders League. League competitors include Choate, Taft, Hotchkiss, Loomis, Westminster, Kent, Kingswood Oxford, and Miss Porter’s.


Due to the cancellation of the spring 2020 season, both the JV and Varsity team members are listed as one group below. Please visit our 2019 Varsity Lacrosse team page to view the record and results of their season.

Team Stats

Season

Record

28 W
37 L
0 T
0 W
10 L
0 T
0 W
1 L
0 T
0 W
0 L
0 T
9 W
7 L
0 T
13 W
16 L
0 T

Schedule

Date
Time
Opponent
Location
Score
Status
Details
Score
03/30/2019
12-10
2:00pm
Cheshire Academy
04/03/2019
8-5
3:00pm
Suffield Academy
04/06/2019
20-7
2:00pm
Kent School
04/10/2019
20-8
3:00pm
Wilbrham & Monson Academy
04/13/2019
2-13
4:00pm
The Taft School
04/15/2019
2-13
4:30pm
Loomis Chaffee School
04/17/2019
6-16
3:00pm
Canterbury School
04/24/2019
9-13
3:00pm
Choate Rosemary Hall
05/01/2019
19-2
3:30pm
Westover School
05/04/2019
10-20
2:30pm
Westminster School
05/08/2019
11-12
3:30pm
Green Farms Academy
05/15/2019
13-9
3:30pm
Pomfret School
05/16/2019
14-7
3:30pm
Kingswood Oxford School
05/17/2019
11-16
5:00pm
Pomfret School
05/22/2019
11-6
3:30pm
Miss Porter's School
04/10/2019
17-1
2:30pm
Kingswood Oxford School
03/31/2018
2-17
10:00am
The Hotchkiss School
04/04/2018
10-11
11:00am
Suffield Academy
04/07/2018
10-9
10:30am
Kent School
04/09/2018
2-14
12:45pm
Loomis Chaffee School
04/11/2018
13-6
11:00am
Wilbraham & Monson Academy
04/14/2018
3-13
11:00am
The Taft School
04/18/2018
4-14
12:30pm
Canterbury School
04/25/2018
2-12
11:00am
Choate Rosemary Hall
04/30/2018
6-13
12:45pm
Cheshire Academy
05/02/2018
19-2
11:00am
Westover School
05/16/2018
10-7
11:15am
Pomfret School
05/19/2018
20-10
11:00am
The Williams School
05/20/2018
11-7
11:00am
Hamden Hall Country Day School
05/23/2018
-
11:15am
Miss Porter's School
05/23/2018
-
11:15am
Miss Porter's School
05/23/2018
-
3:15pm
Miss Porter's School
05/20/2018
11-7
3:00pm
Hamden Hall Country Day School
04/10/2021
-
1:00pm
Suffield Academy
04/16/2021
-
4:45pm
Cheshire Academy
04/17/2021
-
2:00pm
Cheshire Academy
04/30/2021
-
4:45pm
Millbrook School
05/01/2021
-
3:00pm
Millbrook School
05/07/2021
-
5:00pm
Canterbury School
05/08/2021
-
2:00pm
Canterbury School
05/15/2021
-
2:30pm
Pomfret School
05/19/2018
20-10
3:00pm
The Williams School
05/16/2018
10-7
3:15pm
Pomfret School
05/09/2018
20-9
4:00pm
Green Farms Academy
05/05/2018
5-12
2:30pm
Westminster School
05/03/2018
15-17
4:45pm
Kingswood Oxford School
05/02/2018
19-2
3:00pm
Westover School
04/30/2018
6-13
4:45pm
Cheshire Academy
04/25/2018
2-12
3:00pm
Choate Rosemary Hall
04/18/2018
4-14
4:30pm
Canterbury School
04/14/2018
3-13
3:00pm
The Taft School
04/11/2018
13-6
3:00pm
Wilbraham & Monson Academy
04/09/2018
2-14
4:45pm
Loomis Chaffee School
04/07/2018
10-9
2:30pm
Kent School
04/04/2018
10-11
3:00pm
Suffield Academy
03/31/2018
2-17
2:00pm
The Hotchkiss School
03/29/2018
-
4:30pm
Granby High School
05/17/2017
-
3:00pm
Pomfret School
05/13/2017
-
2:00pm
Miss Hall's School
05/12/2017
-
4:45pm
Cheshire Academy
05/10/2017
-
4:00pm
Hamden Hall Country Day School
05/08/2017
-
4:45pm
Miss Porter's School
05/06/2017
9-14
2:30pm
Westminster School
05/04/2017
14-11
4:45pm
Kingswood Oxford School
05/03/2017
18-1
4:30pm
Westover School
04/26/2017
3-14
3:00pm
Choate Rosemary Hall
04/19/2017
6-11
2:30pm
Canterbury School
04/15/2017
4-14
2:30pm
The Taft School
04/12/2017
20-5
3:00pm
Wilbraham & Monson Academy
04/08/2017
18-9
3:00pm
Kent School
04/05/2017
21-11
2:30pm
Suffield Academy
03/29/2017
-
3:45pm
Lewis S. Mills High School
03/24/2022
-
4:00pm
Poly Prep
03/26/2022
-
3:00pm
The Frederick Gunn School
04/02/2022
-
2:00pm
Williston Northampton School
04/06/2022
4-17
3:00pm
Suffield Academy
04/09/2022
0-15
3:00pm
Kent School
04/11/2022
-
5:30pm
Cheshire Academy
04/13/2022
5-15
4:00pm
Wilbraham & Monson Academy
04/20/2022
-
2:30pm
The Hotchkiss School
04/23/2022
6-16
2:00pm
Miss Porter's School
04/25/2022
-
4:45pm
Canterbury School
04/27/2022
2-12
4:00pm
Choate Rosemary Hall
04/30/2022
1-17
2:30pm
Loomis Chaffee School
05/06/2022
1-18
4:45pm
Westminster School
05/11/2022
5-17
4:30pm
Greens Farms Academy
05/21/2022
-
2:30pm
Founders League
05/25/2022
-
2:30pm
Founders League
03/30/2022
-
4:00pm
Simsbury HS
04/04/2022
1-17
4:30pm
Taft School
05/05/2022
9-14
4:45pm
Kingswood Oxford School
05/13/2022
-
5:15pm
Cheshire Academy
05/18/2022
3-12
3:00pm
Pomfret School

The 2020 Team

Team Roster

Walker's Athletic Logo
  • Nancy Alden ’21
  • Holiday Awe ’22
  • Kyla Birk ’23
  • Shea Braceland ’24
  • Jessica Caiaze ’21
  • Ava Calma ’22
  • Lauren Cleaver ’20
  • Mckenzie Connors ’21
  • Kendall Conwell ’20
  • Lily Cullen ’20
  • Jordana Doshna ’21
  • Allie Dowd ’23
  • Claire Garceau ’21
  • Nyla Gilliam ’22
  • Abby Grimaldi ’21
  • Garvey- Elise Johnson ’25
  • Lauren Krupnikoff ’23
  • Valarie Lawson ’25
  • Claudia Luciani ’21
  • Quinn Magnus ’20
  • Grace Merselis ’23
  • Mollie Morrison ’20
  • Martha O'Donnell ’23
  • Kenzie Olvert ’22
  • Darby Sheldon ’23
  • Claire Shemo ’21
  • Anneliese Sonju ’21
  • Olivia Steber ’21
  • Alexa Varano ’22
  • Isabela Vega ’24
  • Olivia Webster ’21

Coaches

sun dial sundial
Kim Hillman

Varsity Coach

khillman@my.ethelwalker.org